Naujienos‎ > ‎

E-balsavimo demonstracijoje -- saugumo spragos

Emilis Dambauskas paskelbė 2012-10-01 10:57
Balsavimą internetu Lietuvos viešojoje erdvėje vis dažniau iškeliant kaip kone pagrindinę priemonę demokratijos plėtrai, atsiranda būtinybė kritiniu žvilgsniu įvertinti šio metodo privalumus ir trūkumus. VšĮ „Konstitucinių teisių gynimo agentūra“ (KoTeGA) praeitą savaitę pradėjo projektą „iVote sistemos analizė“ – tikrinama, ar kol kas žaidimu vadinamoje iVote sistemoje įmanoma garantuoti internetinio balsavimo saugumą.

„Plačioje visuomenės dalyje įsivyravęs optimizmas dėl internetinio balsavimo yra gerokai perdėtas“, – įsitikinęs projekto vadovas Emilis Dambauskas. Šio profesionalaus programuotojo suvienyti lietuviai kompiuterininkai iš Vilniaus, Kauno ir Didžiosios Britanijos jau rado bent keletą iVote sistemos silpnųjų vietų ir apie jas pranešė sistemos savininkams.

Prie kokybiškos analizės atlikimo prisideda ir VU Matematikos ir informatikos fakultetas, talkina Lietuvos kompiuterininkų sąjunga. Abi šios institucijos yra ilgalaikiai visuomenės partneriai stebint  balsavimo internetu siūlymus Lietuvoje.

Anot balsavimo internetu kritikų, grėsmės neapsiriboja tik technologiniais aspektais, tačiau liečia ir pamatines demokratijos teises – piliečių galimybę stebėti rinkimų procesą ir įsitikinti jų sąžiningumu. Lietuvoje siūlomose ir bandomose sistemose iš esmės neįmanoma perskaičiuoti balsų, taigi tokiu būdu išrinkta valdžia susidurtų su teisėtumo problemomis.

Konstitucinių teisių gynimo agentūros direktorius teisininkas Liudvikas Ragauskis pažymi, jog balsavimas internetu yra vargiai suderinamas su Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintu slapto balsavimo principu: „Niekas negali užtikrinti, kad šalia internetu balsuojančio asmens nestovės kitas žmogus, darantis įtaką pasirinkimui. Galima nesunkiai prognozuoti, kad, įteisinus balsavimą internetu, piliečių balsų pirkimas pasiektų iki šiol neregėtą mastą.“

Šią savaitę programuotojai ir teisininkai toliau nagrinės iVote sistemos silpnybes. Ateinančios savaitės viduryje bus surengta spaudos konferencija, kurioje „iVote sistemos analizės“ vykdytojai pristatys savo tyrimo išvadas. Visa informacija taip pat bus skelbiama adresu www.balsavimas.lt.       

E. Dambausko teigimu, viešą iVote sistemos saugumo vertinimą apsunkina jos savininkų pastatytos užkardos: „Nors viešojoje erdvėje sakoma, jog „laužti“ sistemą gali kas tik nori, už tokį veiksmą tektų atsakyti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus – iVote savininkai oficialaus leidimo tikrinti savo sistemos saugumą nesuteikė. O vien už informacijos apie iVote bėdas paskelbimą yra grasinama 100 tūkst. litų bauda.“

Šiuo metu tik Estija ir keli Šveicarijos kantonai rinkimuose bei referendumuose nuosekliai naudoja balsavimą internetu; Daugumoje kitų Vakarų valstybių internetinis balsavimas tik bandytas, jo atsisakyta arba jis taikomas ribotai. Lietuvoje balsavimui internetu po apsvarstymo LR Seimo komitetuose irgi buvo nepritarta.


Kontaktams

Pagrindinis atsakingas asmuo:
Emilis Dambauskas (projekto vadovas), 8-686-07732, emilis.d@gmail.com.


Taip pat į žurnalistų klausimus atsako:
Liudvikas Ragauskis (VšĮ „Konstitucinių teisių gynimo agentūra“ vadovas), 8-698-10005, liudvikas@ragauskis.lt.
Comments