IT specialistų nuomonės

Neretai yra teigiama, kad internetiniam balsavimui priešinasi technologiškai atsilikę žmonės -- bijantys interneto, nemokantys naudotis kompiuteriais ir t.t.. Taip pat kartais bandoma įteigti, neva "rimti specialistai" yra už internetinį balsavimą (matyt tie, kurie priešinasi yra "nerimti" specialistai).

Pateiksime jums keletą tikrai rimtų IT specialistų nuomonių:

 1. 2004 m. JAV gynybos departamentas specialistams užsakė atlikti eksperimentą ir tyrimą -- kaip būtų galima balsuoti internetu. Projekto eigoje 4 iš 10 mokslininkų atsisakė finansavimo ir pasitraukė iš projekto, savo nuomonę pateikę atskiroje svetainėje: http://www.servesecurityreport.org/.

  Svetainėje teigiama, kad dabartinės IT technologijos iš principo neleidžia užtikrinti pakankamo saugumo, kuris yra reikalingas balsavimo internetu sistemai.

  2007 m., reaguodami į gynybos departamento paskelbtas rekomendacijas jie pakartojo savo nuomonę: per 3 metus niekas nepasikeitė tiek, kad būtų galima kalbėti apie saugų internetinį balsavimą.

 2. As always in any election environment, there are many opportunities for fraud, mischief, and manipulation -- despite ostensible checks and balances. These problems are exacerbated (paaštrintos, pasunkintos) with electronic and Internet voting, where the lack of any physical ballots makes such manipulations impossible to detect and correct -- because there is no meaningful recount capability. Extraordinary vigilance is necessary, but never sufficient.

  In the wake of the recent Presidential election problems, the knee-jerk reaction of "gee, can't we modernize and solve all this with electronic and/or Internet voting?" is predictable, but still wrongheaded.  The shining lure of these "hype-tech" voting schemes is only a technological fool's gold that will create new problems far more intractable than those they claim to solve.

  Peter Neumann, Rebecca Mercuri ir Lauren Weinstein
  http://www.notablesoftware.com/Papers/Risks2114.html

   
 3. Bruce Schneier -- vienas geriausiai žinomų IT saugumo specialistų pasaulyje (kai kas jį vadina kriptografijos Chuck'u Norris'u):

  "Saugi balsavimo internetu sistema yra teoriškai įmanoma, bet tai būtų pirmoji saugi kada nors sukurta tinklo programa kompiuterių istorijoje.":

  http://www.schneier.com/crypto-gram-0012.html

 4. I am adamantly opposed to the use of fully electronic or Internet-based systems for use in anonymous balloting and vote tabulation applications.  The reasons for my opposition are manyfold, and are expressed in my writings as well as those of other well-respected computer security experts.

  At the present time, it is my strong recommendation that all election officials REFRAIN from procuring ANY system that does not provide an indisputable, voter verified paper ballot.

  Rebecca Mercuri, Ph. D.
  http://www.notablesoftware.com/evote.html
   
 5. Jason Kitcat -- atviro kodo e-balsavimo projekto GNU.FREE autorius nutraukė savo projektą, pateikdamas nuomonę, kad rinkimai -- ne vieta technologijoms:
  (Reikia įkelti tekstą iš šios svetainės):
  http://emilis.info/2006/rinkimai-nevieta-technologijoms/

 6. Tomo Beinaravičiaus -- ilgametis IT rizikų specialistas viename didžiųjų Lietuvos bankų. Nepalaiko nei vienos pusės. Bet jo pastabos apie tai ar korektiška lyginti internetinį balsavimą su elektronine komercija yra tikrai vertos dėmesio:
  Lietuvos IT rizikų specialisto pamąstymai apie internetinį balsavimą
Atkreipkite dėmesį į tai, kad dauguma aukščiau išvardintų specialistų iš savo pareiškimų neturėjo jokios naudos -- priešingai, kai kuriais atvejais jie kaip tik sumažino savo galimybes užsidirbti pinigų arba gauti kitokios naudos.
Comments